Aktualności
Wiadomości, wydarzenia
Wykłady i pokazy laboratoryjne pracowników IZTE na Częstochowskim Uniwersytecie Młodzieżowym

Dyrektor Instytutu prof. Izabela Majchrzak-Kucęba na uroczystym zakończeniu X edycji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego przy Politechnice Częstochowskiej przeprowadziła wykład pt. "Globalne ocieplenie – prawda czy oszustwo?". Dr inż Dariusz Wawrzyńczak oraz mgr inż. Kamil Idziak przeprowadzili doświadczenia laboratoryjne w tematyce dwutlenku węgla.

 

http://www.wczestochowie.pl/artykul/30619,uczniowie-szkol-z-czestochowy-i-regionu-poznali-smak-studiowania

ostatnia aktualizacja: 2018-06-12 10:17:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Festiwal Nauki
W sobotę 26 maja Wydział Infrastruktury i Środowiska brał czynny udział w pikniku naukowym zorganizowanym na placu Biegańskiego. Mieszkańcy Częstochowy mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz mieli nietypową okazję do podejrzenia

ciekawych eksperymentów i doświadczeń prowadzonych przez doktorantów naszego Wydziału.

 

W tym także nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych, m.in. quizu naukowego prowadzonego między innymi przez dr hab. inż. Juranda Bienia z naszego Instytutu. Obserwacje życia codziennego sprawiły, że najmłodsi nie mieli żadnych problemów z odpowiedzią na pytania z zakresu ochrony środowiska i energetyki. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani nagrodami, i chyba nic nie stoi na przeszkodzie by za kilkanaście lat mogli z dumą stać się studentami naszego Wydziału.

 

 

ostatnia aktualizacja: 2018-06-02 03:27:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Wyzwania w gospodarce odpadami
W dniach 23-24 maja w Ostrawie odbyła się czesko-polska konferencja dotycząca wyzwań stojących przed branżą gospodarki odpadami w związku z wprowadzeniem nowych ambitnych celów w tzw pakiecie odpadowym.

Podczas dyskusji z kolegami z Czech oraz innych polskich ośrodków naukowych i branżowych podkreślono, że stoimy w przededniu kolejnych zmian podjętych dla urzeczywistnienia wizji gospodarki o obiegu zamkniętym. Elementem tego stanu są także działania w gospodarce odpadami, bowiem zawarty w odpadach potencjał stwarza ogromną szansę by realizując postulaty gospodarki cyrkularnej zracjonalizować wykorzystanie zasobów i dążyć do ograniczania ilości wytwarzanych odpadów. 

 

Instytut Zaawansowanych Technologii Energetycznych reprezentował dr hab. inż Jurand Bień.

 

 

 

ostatnia aktualizacja: 2018-05-30 10:53:00 - wpis: Jurand Bień
Piknik naukowy. Baw się nauką!
Galeria Jurajska po raz kolejny we współpracy z Politechniką Częstochowską zorganizowała piknik naukowy.

Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. W końcu tam gdzie jest szansa na to, by zachęcić młodych ludzi do tego by zaprzyjaźnili się z nauką musimy być i my. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stanowisko, gdzie mogli się zapoznać z przeznaczeniem kamery termowizyjnej oraz zobaczyć jak się spala paliwa w modelu zawodowego kotła energetycznego. Do zobaczenia za rok.

 

ostatnia aktualizacja: 2018-05-21 07:35:00 - wpis: Jurand Bień
Wykład okolicznościowy
TAURON WYTWARZANIE S.A. oraz Dziekan Wydziału Infrastruktury i Środowiska zapraszają pracowników i studentów Politechniki Częstochowskiej na wykład plenarny Dyrektora Departamentu Badań i Rozwoju Pana mgr inż. Janusza Tchórza na temat:

Czyste technologie węglowe na przykładzie realizowanych prac badawczych TAURON WYTWARZANIE S.A.

 

Wykład odbędzie się w dn. 24.05.2018r. na Wydziale Infrastruktury i Środowiska w Auli D1 o godz. 10:00 i potrwa około 2 godzin. Spotkanie zakończy się panelem dyskusyjnym na którym pracownicy i studenci Politechniki Częstochowskiej będą mogli zadawać pytania. Spotkanie organizowane jest w ramach projektu Ambasador Marki TAURON. 

ostatnia aktualizacja: 2018-05-19 11:49:00 - wpis: Jurand Bień
Seminarium Doktorantów
W Szczyrku odbyło się coroczne Seminarium Doktorantów kierunku Energetyka. Organizatorem tegorocznego VIII Seminarium jest Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej.

W wydarzeniu udział biorą doktoranci kierunku energetyka Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Częstochowskiej. Podczas seminarium doktoranci prezentują wyniki swoich badań realizowanych w ramach pracy doktorskiej.

 

ostatnia aktualizacja: 2018-05-19 06:54:00 - wpis: Jurand Bień
Program akceleracyjny „Warm up your business”
Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA i Park Naukowo Technologiczny w Opolu Sp. z o. o. uruchamiają program akceleracyjny „Warm up your business” na najlepszy pomysł na biznes w dziedzinie energetyki.

Celem konkursu „Warm up your business” jest działanie na rzecz budowy ekosystemu startupowego, który umożliwi tworzenie innowacyjnego środowiska a w przyszłości nowych przedsiębiorstw typu startup, spin-off itp., gotowych do wejścia na rynek przy zaangażowaniu biznesowego oraz społecznego partnerstwa ECO i PNT.

Inicjatywa jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, w tym także do studentów, doktorantów, absolwentów oraz startupów, ale również do uczniów szkól średnich.

Pomysły można zgłaszać w trzech obszarach: rozwiązania w zakresie zmiany lub rozwoju technologii, rozwiązania proekologiczne i prośrodowiskowe oraz rozwiązania organizacyjno – marketingowe.

Autorzy 10 najlepszych pomysłów wezmą udział w bezpłatnych szkoleniach z zakresu m.in. wystąpień publicznych, budowy modeli biznesowych, design thinking, komercjalizacji badań i patentów, a także w indywidualnych spotkaniach z mentorami.

Honorowy patronat nad konkursem „Warm up your business” objął Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski.

W konkursie przewidziano między innymi atrakcyjne nagrody pieniężne tj. 10 000 złotych brutto dla studentów, doktorantów, absolwentów i startupów oraz 5 000 złotych brutto dla uczniów szkół średnich i techników.

Pomysły można zgłaszać do 14.05.2018 r.

Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej: http://warmupbiznes.pl/.

 

ostatnia aktualizacja: 2018-04-20 04:44:00 - wpis: Artur Błaszczuk
6 Edycja programu letnich praktyk studenckich
Studentko, Studencie ! Wykorzystaj efektywnie przerwę wakacyjną i zgłość się do Programu letnich praktyk studenckich w TAURON Dystrybucja S.A.

Tauron Dystrybucja S.A. uruchomiło rekrutację dla studentów na praktyki letnie w następujących  obszarach: inwestycji, rozwoju, eksploatacji i utrzymania sieci elektroenergetycznych. Termin odbycia praktyk 2-31 lipca 2018r.  W trakcie praktyki studenci będą mieli możliwość:

 

  • wykonać zadanie pod okiem doświadczonych specjalistów,
  • brać udział w prelekcjach wewnętrznych,
  • sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w praktyce,
  • poznać wybrany obszar firmy,
  • zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe.

 

Lokalizacje i obszary na praktyki są umieszczone na poniższej stronie www:

 

www.tauron-dystrybucja.pl/o-spolce/dla-studentow/praktyki-studenckie/program-letnich-praktyk

 

Aplikacje on-line należy przesyłać w terminie do 30 kwietnia br.

 

    

ostatnia aktualizacja: 2018-04-09 09:09:00 - wpis: Artur Błaszczuk
Podziękowania
Podziękowania ze strony Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 za warsztaty pracownikom naszego Instytutu.

ostatnia aktualizacja: 2018-02-23 12:02:00 - wpis: Jurand Bień
Warsztaty - strategia klimatyczna UE
Z inicjatywy Ministerstwa Środowiska, 29 stycznia br. odbyły się na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej międzynarodowe warsztaty, których celem była dyskusja na temat długookresowej strategii klimatycznej UE.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu prowadzonego przez organizacje pozarządowe na prośbę Komisji Europejskiej, która podjęła decyzję o odnowieniu Niskoemisyjnej mapy drogowej 2050.

 

Proces ten znajduje się obecnie na wstępnym etapie i jest to dobry moment, aby dyskutować na temat zawartości dokumentu i sposobu, w jaki powinien być tworzony. Wyniki projektu pozwolą na przyspieszenie dyskusji na tym wczesnym etapie i będą ważnym wkładem w opracowanie nowego dokumentu.

 

W spotkaniu udział wzięli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Paweł Sałek, Rektor Politechniki Częstochowskiej Norbert Sczygiol, Dziekan Wydziału Infrastruktury i Środowiska Małgorzata Kacprzak, Wiceprezydent Częstochowy Mirosław Soborak, Andrei Marcu - Director European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition (koordynar projektu) oraz przedstawiciele sektora rządowego, nauki, biznesu, organizacji pozarządowych, związków zawodowych i Komisji Europejskiej.

 

Goście spotkania dyskutowali nie tylko na temat polityki klimatycznej Unii Europejskiej, ale także mieli szansę zapoznać się z laboratorium Instytutu Zaawansowanych Technologii Energetycznych, gdzie prowadzone są prace badawcze związane z wychwytywaniem dwutlenku węgla. Uczestnicy spotkania zobaczyli instalację spalania tlenowego, instalację spalania w pętli chemicznej oraz instalcję adorpcyjnego wychwytu dwutlenku węgla VPSA.

 

Materiał wideo

 

 

ostatnia aktualizacja: 2018-02-01 12:48:00 - wpis: Jurand Bień
Warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej
W dniu 24 stycznia 2018r w Instytucie Zaawansowanych Technologii Energetycznych gościliśmy uczniów SP Nr 31 z Częstochowy. Celem warsztatów była popularyzacja wśród młodzieży praktycznej strony nauki w sposób pozwalający na formowanie praw fizycznych.

Program warsztatów obejmował następujące tematy:

 

1. Co to jest temperatura i w jaki sposób ją efektywnie mierzyć?

Zagadnienia: Czy temperatura i ciepło to to samo? W jaki sposób wyrazić temperaturę? W jaki sposób mierzyć temperaturę? Czy można zobaczyć ciepło?
Prowadzący: dr hab. inż. Paweł MIREK, Prof. PCz

 

2. Efektywność energetyczna - co to takiego?

Zagadnienia: W jaki sposób racjonalnie wykorzystywać elektryczność i ciepło? Jak czytać etykiety energetyczne? Co to jest klasa energetyczna urządzenia?
Prowadzący: dr Aleksandra Ściubidło

 

3. Co to jest wilgotność powietrza i w jaki sposób ją efektywnie mierzyć?

Zagadnienia: Czy można zobaczyć parę wodną? Czy wilgoć i wilgotność to to samo? W jaki sposób wyrażać wilgotność i jak ją mierzyć?
Prowadzący: dr inż. Dariusz Wawrzyńczak

 

4. W jaki sposób powstają przedmioty codziennego użytku?

Zagadnienia: W jaki sposób stworzyć projektu przedmiotu w programie CAD? Co to jest laserowe skanowanie przedmiotów i do czego może być wykorzystane? Na czym polega drukowanie przestrzenne przedmiotów?
Prowadzący: dr inż. Marcin Panowski

 

W warsztatach brało udział 24 uczniów.
 

ostatnia aktualizacja: 2018-01-25 03:45:00 - wpis: Jurand Bień
Zajęcia terenowe w Tauron Dystrybucja
W związku z zaproszeniem Dyrektora Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Częstochowie, Pana Janusza Pisarka, dnia 10 stycznia 2018r. studenci kierunku Energetyka uczestniczyli w zajęciach terenowych w siedzibie firmy Tauron Dystrybucja, Oddział Częstochowa.

W trakcie zajęć zaprezentowane zostały studentom zasady koordynacji prac i prowadzenia ruchu na sieci elektroenergetycznej Sn i nN wraz z przedstawieniem nowoczesnych systemów informatycznych wykorzystywanych do zarządzania dyspozytorskiego. Przedstawiono ideę zarządzania sieciami średniego i niskiego napięcia, rolę koordynatorów, informacje nt zabezpieczeń stosowanych  w głównych punktach zasilania (GPZ), metody zdalnego nadzoru pracy GPZ oraz rolę URE w krajowym systemie dystrybucji energii. Firmy Tauron Dystrybucja Oddział Częstochowa jest partnerem w procesie dualnego kształcenia na kierunku Energetyka o profilu praktycznym Wydziału Infrastruktury i Środowiska PCz od 2013r.

 

ostatnia aktualizacja: 2018-01-15 06:09:00 - wpis: Jurand Bień
Zajęcia terenowe w Tauron Dystrybucja
W dniu 22 listopada 2017r. studenci kierunku Energetyka mieli okazję uczestniczyć w zajęciach terenowych organizowanych w siedzibie firmy Tauron Dystrybucja, Oddział Częstochowa przy ul. Armii Krajowej 5.

W trakcie zajęć zaprezentowana została idea smart meteringu w oparciu o interaktywną makietę. Przedstawiono rozwiązania inteligentnego pomiaru ilości zużytej energii elektrycznej, sposoby zdalnego sterowania pracą urządzeń zasilanych energią w domu, a także rozwiązania w zakresie racjonalnego zarządzania odbiornikami elektrycznymi.

ostatnia aktualizacja: 2018-01-15 06:06:00 - wpis: Jurand Bień
Dyrektor IZTE otrzymała nominację profesorską
Postanowieniem z dnia 15 września 2017 roku prezydent RP Andrzej Duda nadał dr hab. inż. Izabeli Majchrzak-Kucębie tytuł profesora nauk technicznych. Uroczyste wręczenie nominacji odbyło się 26 października 2017 roku.
ostatnia aktualizacja: 2018-01-11 08:36:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Terminy obron po zimowej sesji egzam. 2017/2018
Zgodnie z zaleceniem Prorektora ds. Nauczania najbliższe 3 terminy egzaminów dyplomowych na Wydziale Infrastruktury i Środowiska po zakończeniu zimowej sesji egzaminacyjnej 2017/2018 odbędą się:

1) 7.02.2018  (środa)
2) 14.02.2018 (środa)
3) 19.02.2018 (poniedziałek)

 
Zatem prace dyplomowe powinny być składane z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem, uwzględniającym przeprowadzenie wszystkich wymaganych procedur dopuszczających Państwa do egzaminu dyplomowego.
 
ostatnia aktualizacja: 2018-01-11 05:37:00 - wpis: Jurand Bień
Seminarium wiedzy o energii
W dniu 8 grudnia br. gościlismy uczniów klas szóstej i siódmej ze Szkoły Podstawowej z Gniazdowa k/Koziegłów dla których zostało zorganizowane Seminarium wiedzy o energii. 

W trakcie prelekcji oraz pokazów laboratoryjnych uczniowie mieli okazje zapoznać sie z aparaturą laboratoryjną Instytutu oraz dowiedzieli się jak ważnym nacodzień parametrem  jest  temperatura.

ostatnia aktualizacja: 2017-12-15 10:19:00 - wpis: Artur Błaszczuk
Konferencja Mikrozanieczyszczenia w środowisku
W dniach 4-6 grudnia odbyła się XIII konferecja z serii "Mikrozaniczyszczenia w środowisku człowieka".

Z ramienia Instytutu Zaawansowanych Technologii Energetycznych brał w niej udział dr hab. inż Jurand Bień przedstawiając pracę dotyczącą jakości i potencjalnych możliwości zagospodaroania popiołów powstałych w trakcie spalania tlenowego mieszanek paliwowych utworzonych na bazie węgla kamiennego oraz komunalnych osadów ściekowych.

 

   

ostatnia aktualizacja: 2017-12-06 05:26:00 - wpis: Jurand Bień
Studenci kierunku Energetyka Ambasadorami marki Tauron
Dwoje studentów III roku Wydziału Infrastruktury i Środowiska, kierunku Energetyka (profil praktyczny), Pani Klaudia Kocaj oraz Pan Jakub Matyjewicz, zostali zakwalifikowani na podstawie przesłanych prac na Ambasadorów marki TAURON.

W konkursie ogłoszonym przedz TAURON Polska Energia S.A. zostało nadesłanych ponad 50 wniosków aplikacyjnych. Nasi studenci znaleźli się w grupie 15 osób zaproszonych do pełnienia funkcji Ambasadora marki TAURON. Tym samym są też reprezentantami Politechniki Częstochowskiej ww. projekcie. W akcji Ambasador marki TAURON uczestniczą studenci z takich ośrodków jak: Uniwersytet Jagieloński, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Śląski, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska oraz Politechnika Wrocławska. Uroczysta inauguracja projektu miała miejsce 29 listopada br. w Katowicach.
  

Ambasador grupy TAURON

 

ostatnia aktualizacja: 2017-12-01 09:28:00 - wpis: Artur Błaszczuk
XIII Konferencja „Problemy Badawcze Energetyki Cieplnej – Research & Development in Power Engineerin

W dniach od 28 XI do 1 XII 2017 r. organizowana jest w Warszawie XIII Konferencja „Problemy Badawcze Energetyki Cieplnej – Research & Development in Power Engineering”. W konferencj tej uczestniczą pracownicy Instytutu ZTE, prof. Izabela Majchrzak-Kucęba, dr hab. inż. Tomasz Czakiert, dr Aleksandra Ściubidło, dr inż. Dariusz Wawrzyńczak mgr inż. Kamil Idziak oraz mgr inż. Kamil Srokosz. 

ostatnia aktualizacja: 2017-11-30 09:56:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Zajęcia w siedzibie Tauron Dystrybucja S.A.

W dniu 27.11.2017r studenci  kierunku Energetyka -profil praktyczny wraz z prowadzącym dr Aleksandra Ściubidło  uczestniczyli w zajęciach w siedzibie Tauron Dystrybucja S.A. Podczas zajęć studenci zapoznali się z nowoczesnym, przyjaznym pomiarem zużycia i rozliczania energii elektrycznej - AMI plus.  

 

ostatnia aktualizacja: 2017-11-28 07:37:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
IX Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej

W dniach 14-17 listopada 2017 roku, studentka III roku Wydziału Infrastruktury i Środowiska, kierunku ENERGETYKA (profil praktyczny) Pani Klaudia Kocaj uczestniczyła w IX Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej zorganizowanej przez Ministerstwo Energii oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Wykłady oraz zajęcia warsztatowe odbywały się w Warszawie, Świerku oraz Różanie i dotyczyły m.in.: problematyki przyszłości energetyki jądrowej, cyklu paliwowego, wpływu niskich dawek promieniowania na zdrowie ludzkie, gospodarki odpadami promieniotwórczymi, kwestii bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych III generacji oraz zastosowania energii jądrowej do napędzania rakiet na Marsa. Wykładowcami szkoły byli specjaliści krajowi oraz z zagranicy tj. Austrii, Belgii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, USA  oraz Wielkiej Brytanii.

Fotorelacja z przebiegu szkoły oraz prezentacje wykładów znajdują się pod linkiem: http://www.szkola-ej.pl/

ostatnia aktualizacja: 2017-11-28 07:12:00 - wpis: Artur Błaszczuk
Konferencja podsumowująca Program Polsko-Norweska Współpraca Badawcza

W Warszawie 21 listopada 2017r. odbyła się Konferencja podsumowująca Program Polsko-Norweska Współpraca Badawcza. W Instytucie Zaawansowanych Technologii Energetycznych realizowane były trzy projekty z ww. programu. Kordynatorem pierwszego projektu pt. High-efficiency adsorption technology based on advansed CO2 sorbents for near zero emission from energy and other industrial plants -VOMENCO2 była prof. dr hab. inż Izabela Majchrzak-Kucęba. Drugim projektem pt.Innovatice idea for combustion of solid fuels via chemical looping z ramienia PCz kierował dr hab inż Tomasz Czakiert. Projektem pt. Technology economically efficient and socially accepted CCS/EOR procces z ramienia PCZ kierowała prof.dr hab. inż. Izabela Majchrzak-Kucęba.

 

 

 

ostatnia aktualizacja: 2017-11-28 04:05:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Doktoraty wdrożeniowe, czyli jak wygrać trzy razy

Dwie pensje dla doktoranta, dodatkowe pieniądze dla uczelni i unikalne rozwiązania rynkowe dla przedsiębiorstwa – tak w skrócie można opisać program „Doktoratów wdrożeniowych”, którego inicjatorem jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W pierwszej historycznej edycji tego projektu wzięło udział blisko 380 doktorantów i ponad 230 przedsiębiorstw.

Głównym założeniem doktoratu wdrożeniowego jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która pomoże funkcjonować przedsiębiorstwu. W jaki sposób? Jeśli firma ma problem technologiczny, a uczelnia ma świeżo upieczonego magistra, który wie, jak ten problem rozwiązać, należy ich ze sobą skojarzyć. Właśnie tak działa program ministerstwa nauki.

Źródło: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/doktoraty-wdrozeniowe-czyli-jak-wygrac-trzy-razy.html

ostatnia aktualizacja: 2017-11-19 08:04:00 - wpis: Artur Błaszczuk
Warsztaty z popularyzacji wiedzy o energii

W dniu 09 listopada br. gościlismy uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 w Częstochowie, dla których zorganizowane zostały zajęcia warsztatowe pod hasłem "Wszystko kręci sie wokół energii". Uczniowe w trakcie warsztatów mieli okazje zapoznać się z aparaturą laboratoryjną Instytutu oraz dowiedzieć się jak działa kamera termowizyjna.

ostatnia aktualizacja: 2017-11-13 09:48:00 - wpis: Artur Błaszczuk
Godziny Rektorskie - Wszystkich Świętych

Z uwagi na Dzień Wszystkich Świętych w dniach 30 października od godziny 12:00  do dnia 2 listopada przez cały dzień obowiązywać będą godziny rektorskie. Dzień 31 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych zgodnie ze strukturą roku akademickiego 2017/2018.  

ostatnia aktualizacja: 2017-10-23 01:38:00 - wpis: Jurand Bień
Opracowanie: Bień Jurand, Jesionowski Andrzej, Lis Piotr