Aktualności
Wiadomości, wydarzenia
Wyniki parametryzacji

Wydział infrastruktury i  Środowiska otrzymał kategorię A. 

 

http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2017_10/ca19d390d520ad9a37d6f2ba7c8499e4.pdf

ostatnia aktualizacja: 2017-10-16 08:33:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Kapituła Konkursu EKOLAURY PIE 2017

W dniu 25 września przedstawiciel Instytutu dr hab. inż. Jurand Bień wziął czynny udział w pracach Kapituły konkursu EKOLAURY PIE 2017, która to wyłoniła Laureatów i Wyróżnionych XVI Edycji tego konkursu.

 

Zwycięzów poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 24 października br w katowickim kinoteatrze Rialto. 

ostatnia aktualizacja: 2017-09-26 07:41:00 - wpis: Jurand Bień
Nagroda czasopisma z listy filadelfijskiej dla pracownika IZTE

Czasopismo International Journal of Heat and Mass Transfer wyróżniło nagrodą dr hab. inż. Artura Błaszczuk, prof. PCz za dotychczasowe zaangażowanie w pracy recenzenckiej z tematyki procesów wymiany ciepła i masy.

 

ostatnia aktualizacja: 2017-08-16 11:08:00 - wpis: Artur Błaszczuk
Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii

21.06.2017r pracownicy Instytutu dr hab inż Jurand Bień, dr inż. Marcin Panowski, mgr inż Mateusz Kozak i mgr inż Kamil Idziak uczestniczyli jako współorganizatorzy w Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Energii. W ramach wydarzeń przeprowadzone zostały wykłady oraz warsztatydot. zrównoważonej energii. 

ostatnia aktualizacja: 2017-06-23 05:12:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Studia na kierunku praktycznym

ostatnia aktualizacja: 2017-06-20 08:11:00 - wpis: Jurand Bień
Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii

Pracownicy Instytutu tym razem będą uczestniczyć w Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Energii. 
Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii to coroczna inicjatywa Komisji Europejskiej promująca wiedzę i rozwiązania dotyczące czystej, bezpiecznej i efektywnej energii. 
W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 19–25 czerwca 2017. Jest to projekt, który umożliwia organom publicznym, instytucjom biznesu, przedsiębiorcom i decydentom pracującym w dziedzinie energii, uczelniom oraz wszystkim zainteresowanym obywatelom UE wymianę wizji i pomysłów, które mogą przyczynić się do realizacji wspólnej Unii Energetycznej.

Zapraszamy

ostatnia aktualizacja: 2017-06-15 09:29:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
II Częstochowskie Forum Młodych, XII Forum Młodych Nauki

Dzisiaj odbyło się II Częstochowskie Forum Młodych, XII Forum Młodych Nauki organizowane przez Akademię im. Jana Długosza.W Forum uczestniczyli doktoranci Instytutu: mgr inż Kamil Idziak oraz mgr inż Mateusz Kozak, którzy przedstawili swoje osiągnięcia naukowe.

 

ostatnia aktualizacja: 2017-06-13 07:49:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Miejski Dzień Inteligentnej Energii

Dzisiaj podczas Dnia Inteligentnej Energii  pracownicy Instytutu opowiadali o energii i promowali odnawialne źródła energii.

 

 

ostatnia aktualizacja: 2017-06-09 07:38:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Uczelnie zmieniają podejście. Studia nie dla każdego

Wyższe uczelnie ograniczają przyjęcia. Z kolei dla najlepszych oferują dodatkowe stypendia. Niektóre uczelnie chcą nawet rozdać po 4 tys. zł. "Inaczej niż w latach poprzednich, tym razem uczelnie nie będą zabijać się o każdego studenta" – pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

 

Zamiast iść na ilość, będą się starały zachęcić najlepszych do wyboru właśnie ich szkoły". Zmiana podejścia jest efektem działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – zaznacza "DGP"

 

 

Zamiast iść na ilość, będą się starały zachęcić najlepszych do wyboru właśnie ich szkoły". Zmiana podejścia jest efektem działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – zaznacza "DGP". Resort zmienił bowiem rozporządzenie w sprawie sposobu podziału dotacji z budżetu państwa dla uczelni publicznych i niepublicznych (Dz.U.poz.2016). "Nowela, która obowiązuje od 1 stycznia 2017 r., odwróciła dotychczasowy model, zgodnie z którym im więcej placówka miała studentów, na tym wyższą dotację mogła liczyć" – przypomina dziennik i wskazuje, że poprzedni system prowadził do "masowego kształcenia i przyjmowania na studia praktycznie każdego z maturą".

 

Teraz szkoła, która ma więcej niż 13 studentów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego, musi się liczyć ze zmniejszeniem dotacji – pisze "DGP". "Aby dostosować się do nowych wymogów, uczelnie w pierwszej kolejności obcięły limity miejsc. Przykładowo Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach na rok akademicki 2017/2018 zamierza przyjąć około 30 proc. mniej osób niż na studia dzienne. Z kolei Politechnika Białostocka przygotowała 1,9 tys. miejsc dla nowych studentów, podczas gdy w ub. roku było ich 2,5 tys.".

 

Szkoły wyższe w trakcie tegorocznej rekrutacji będą się starały przyciągnąć jak najlepszych studentów. A to dlatego, że MNiSW wprowadziło nowy rodzaj dotacji dla uczelni - za najlepszych przyjętych maturzystów. "W przyszłym roku resort zamierza przeznaczyć na ten cel 100 mln zł. Rektorzy już szukają sposobów na to, jak skutecznie skusić wybitnych słuchaczy" – pisze dziennik, wskazując, że głównym instrumentem mają być specjalne stypendia.

 

źródło: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/edukacja/studia-2017-2018-nowa-oferta-i-stypendia/edkj03

ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 01:46:00 - wpis: Artur Błaszczuk
Miejski Dzień Inteligentnej Energii - 9 czerwca 2017r.

W tym roku też będziemy promować zrównoważoną energię, odnawialne źródła energii. Zapraszamy na stoisko Politechniki Częstochowskiej gdzie możecie dowiedzieć się wszystkiego o Energii od pracowników Instytutu Zaawansowanych Technologii Energetycznych. Czekamy na wszystkich 9 czerwca na Placu Biegańskiego.

ostatnia aktualizacja: 2017-06-07 09:41:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
VI Seminarium Doktorantów kierunku Energetyka

W dniach 2-4.06.2017r w Morsku zostało zoranizowane VI Seminarium Doktorantów. Organizatorami był Instytut Zaawansowanych Technologii Energetycznych oraz Instytut Maszyn Cieplnych Politechniki Częstochowskiej. Uczestnikami Seminarium jak co roku byli doktoranci kierunku Energetyka oraz kadra naukowa z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej oraz Instytutu Maszyn Cieplnych i Instytutu Zaawansowanych Technologii Energetycznych Politechniki Częstochowskiej.

ostatnia aktualizacja: 2017-06-07 09:36:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Rada programowa PIE

W dniu dzisiejszym, tj. 05.06.2017 dr hab. inż. Jurand Bień uczestniczył w pracach Rady Programowej Polskiej Izby Ekologii w Katowicach. Programowa dyskusja obejmowała aspekty działań Izby w zakresie ważnych ekologicznie tematów takich jak: gospodarka o obiegu zamkniętym, ochrona powietrza w zakresie przeciwdziałania niskiej emisji, gospodarka wodno-ściekowa, bioróżnorodność przyrodnicza oraz green cities, głównie w aspekcie zrozumienia potrzeb ewoluującego środowiska.

 

 

 

ostatnia aktualizacja: 2017-06-05 04:43:00 - wpis: Jurand Bień
Festiwal Nauki

Dzisiaj Pracownicy IZTE uczestniczyli w Festiwalu Naukowym, podczas którego prezentowaliśmy doświadczenia naukowe,  stanowiska badawcze oraz ofertę dydaktyczną Wydziału Infrastruktury i Środowiska. 

ostatnia aktualizacja: 2017-05-27 06:09:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Piknik Naukowy w Galerii Jurajskiej

W dniu 20 maja 2017 roku został wspólnie zorganzowany przez Politechnikę Częstochowską i Galerię Jurajską Piknik Naukowy. Podczas wydarzenia pracownicy Instytut Zaawansowanych Technologii Energetycznych prezentowali ciekawoski z zakresu termowizji oraz instalacji oczyszczania spalin z dwutlenku węgla. W trakcie imprezy można było wygenerować personalne zdjęcie termowizyjne. Atrakcja ta cieszyła się ogromny zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych uczestników pikniku.

 

Szczegółowa relacja z tego wydarzenia zamieszczona jest pod poniższym linkiem:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Cxiza2yjPJM

ostatnia aktualizacja: 2017-05-27 05:56:00 - wpis: Artur Błaszczuk
Zarządzanie zrównoważoną gospodarką energetyczną. Możliwości, wyzwania, bariery rozwoju.

W dniu dzisiejszym tj. 24.05.2017r Dyrektor Instytutu Zaawansowanych Technologii Energetycznych prof. PCz Izabela Majchrzak-Kucęba i dr Aleksandra Ściubidło uczestniczyły w II Forum Naukowym pt.: " Zarządzanie zrównoważoną gospodarką energetyczną. Możliwości, wyzwania, bariery rozwoju." Pani Profesor przewodniczyła sesji  Kształtowanie i wdrażaniae gospodarki niskoemisyjnej drogą do poprawy jakości życia. 

ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 10:49:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
seminarium naukowe w ramach projektu CO2TRIP

W dniu dzisiejszym tj.19.05.2017 w Instytucie odbyło się seminarium naukowe w ramach projektu " Long-term research activities  the area of advanced CO2 Capture Technologies for Clean Coal Energy Generation".  W spotkani uczestniczyli naukowcy z Zhejiang University: Prof. Qinhui Wang i Prof. Mengxiang Fang,   z Instytutu Zawansowanych Technologie Energetycznych: Dyrektor Instytutu Prof PCz. Izabela Majchrzak-Kucęba, dr Aleksandra Ściubidło, dr inż. Marcin Panowski, dr inź. Dariusz Wawrzyńczak  oraz prof AJD. Jarosław Krzywański

ostatnia aktualizacja: 2017-05-19 12:57:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Energia z Drewna – dwudniowa konferencja na targach DREMASILESIA 2017!

W dniach 12-13 maja 2017 będziemy obecni na targach DREAMSILESIA - wydarzenia z branży biomasowej. Zapraszamy do uczestnictwa i odwiedzenia naszego stoiska.

Targi Maszyn i Narzędzi Do Obróbki Drewna DREMASILESIA zbliżają się wielkimi krokami. Organizatorzy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów biomasy i wyrobów drzewnych, przedsiębiorców i firm z branży drzewnej i meblarskiej, jak również spełniając potrzeby lokalnych samorządów i mieszkańców, przygotowały atrakcyjne wydarzenie – dwudniową konferencję Energia z Drewna.

Konferencja odbędzie się 12 i 13 maja 2017 w trakcie trwania targów DREMASILESIA (12-14 maja 2017, Expo Silesia, Sosnowiec) w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni – Strefie Energii z Drewna. Celem przedsięwzięcia jest promowanie innowacyjnych metod grzewczych z wykorzystaniem pelletu, problematyka zagospodarowania odpadów drzewnych, jak również ochrona środowiska i poruszenie aktualnej tematyki smogu.

W pierwszy dzień konferencji – piątek, główny nacisk położony będzie głównie na zmianę myślenia społeczeństwa w Polsce oraz zaprezentowanie możliwości dla inwestorów, odbędą się wykłady i prezentacje dotyczące zagospodarowania i dalszego wykorzystania odpadów drzewnych, możliwości technologiczne, rozwiązania dla przedsiębiorców, aspekty prawne i ekonomiczne dla społeczeństwa. Piątkowe wystąpienia, poza przedstawicielami instytucji i mediów, zawierać będą prezentacje najnowszych rozwiązań w zakresie biomasy drzewnej, które branżowe firmy posiadają w ofercie – poszczególni partnerzybędą omawiać swoje doświadczenia i prezentować nowoczesne linie technologiczne.

Z kolei sobota, 13 maja to program przygotowany przez Polską Izbę Biomasy pt. „Czas na ekologiczne paliwa z biomasy drzewnej czyli energia z drewna”– warsztaty dla zainteresowanych inwestycją w systemy grzewcze lub technologiczne, których źródłem ciepła są pellety z trocin drzewnych lub inny rodzaj biomasy. Poruszane tematy dotyczyć będą urządzeń grzewczych na biomasę, certyfikacji paliw z biomasy – system kontroli jakości pelletu drzewnego oraz studium przypadku instalacji/modernizacji kotłów biomasowych. Całość zakończy dyskusja z udziałem uczestników warsztatów.

Warto podkreślić, że udział w cyklu wystąpień Energia z Drewna jest bezpłatny. Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Izba Biomasy oraz Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, a patronat medialny Magazyn Biomasa, Kurier Drzewny i portal Drewno.pl.

Targi Maszyn i Narzędzi do Obróbki Drewna DREMASIELSIA to kompleksowa oferta kierowana do małych i średnich firm z branży drzewnej i meblarskiej z regionu południowej Polski, dająca gwarancję zapoznania sięz szeroką gamą innowacyjnych rozwiązań. Stwarzają możliwość zaprezentowania oferty rynkowej przedsiębiorstwa dopasowanej do lokalnych potrzeb, stanowią doskonałe narzędzie do rozszerzenia działań marketingowych i dotarcia do nowych klientów.

Więcej informacji na stronie www.dremasilesia.pl w zakładce Energia z Drewna.

 

ostatnia aktualizacja: 2017-05-09 08:13:00 - wpis: Rafał Rajczyk
Nagroda czasopisma z listy filadelfijskiej dla pracownika IZTE

Czasopismo Applied Thermal Engineering doceniło merytoryczność  oraz istotny wkład dr hab. inż. Artura Błaszczuk, prof. PCz w dotychczasowej pracy recenzenckiej publikacji z zakresu problematyki wymiany ciepła.

 

ostatnia aktualizacja: 2017-05-06 10:38:00 - wpis: Artur Błaszczuk
Staż naukowy w Niigata University, Japonia

W marcu i kwietniu bieżącego roku dr hab. Agata Rosińska prof. PCz (Katedra Chemii, Technologi Wody i Ścieków) oraz dr hab. inż. Artur Błaszczuk prof. PCz (Instytut Zaawansowanych Technologii Energetycznych) odbyli staż naukowy na Niigata University w Japonii. Odbycie stażu było możliwe dzięki uczestnictwu w Projekcie CO2TRIP „Long-term research activities in the area of advanced CO2 Capture Technologies for Clean Coal Energy Generation”, realizowanym w Instytucie Zaawansowanych Technologii Energetycznych w ramach 7. Ramowego Programu Unii Europejskiej – Marie Curie Actions. Staż miał miejsce w Katedrze Chemii i Inżynierii Chemicznej (Department of Chemistry and Chemical Engineering), kierowanej przez profesora Tadaaki Shimizu. Podczas stażu naukowego profesorowie A. Rosińska, A. Błaszczuk, wraz z kolejnymi uczestnikami stażu  dr hab. inż. Jurandem Bień oraz dr hab. inż. Pawłem Mirek prof. PCz uczestniczyli w badaniach naukowych prowadzonych z zakresu  zaawansowanego spalania w pętli chemicznej (z ang. chemical looping combustion). Pobyt naukowy umożliwił wymianę wiedzy i praktycznych doświadczeń w obszarze fluidalnego spalania paliw oraz ogólnoświatowych trendów badań nad technologiami produkcji energii elektrycznej i ciepła z paliw kopalnych.

ostatnia aktualizacja: 2017-04-25 11:05:00 - wpis: Artur Błaszczuk
Uchwała antysmogowa jednogłośnie

Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

http://sejmik.slaskie.pl/news/8853/

ostatnia aktualizacja: 2017-04-07 04:58:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Smog-samorząd wobec zagrożeń pochodzących z niskiej emisji

Dyrektor Instytutu, dr hab inż Izabela Majchrzak-Kucęba oraz dr Aleksandra Ściubidło 5 kwietnia 2017r uczestniczyły w konferencji "Smog-samorząd wobec zagrożeń pochodzących z niskiej emisji". Na konferencji  zorganizowanej  przez Urząd Miasta Częstochowy, Dyrektor Instytutu przedstawiła badania oraz działania prowadzone przez pracowników Instytutu na rzecz walki ze smogiem.

http://czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=8707

 

ostatnia aktualizacja: 2017-04-07 04:55:00 - wpis: Aleksandra Ściubidło
Echa konferencji

Zapraszamy na stronę https://fluid.is.pcz.pl/konf_2.php gdzie zamieszczone zostały prezentacje do pobrania prezentowane na konferencji "Niska emisja - zagrożenia i wyzwania". Konferencja dla przypomnienia odbyła się w dniu 29 marca 2017r. w Auli D1 Wydziału Infrastruktury i Środowiska.

 

 

ostatnia aktualizacja: 2017-04-06 07:27:00 - wpis: Jurand Bień
Echa VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Dr inż. Jurand Bień brał udział w VI Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W debacie, która miała miejsce przedstawiał korzyści wynikające z gospodarki w obiegu zamkniętym na przykładzie rozwiązań dotyczących recyklingu w gospodarce odpadami.

O wydarzeniu można przeczytać na łamach czasopisma EKOLOGIA.

ostatnia aktualizacja: 2017-04-04 11:11:00 - wpis: Jurand Bień
Konferencja

W dniu 29 marca 2017r odbyła się konferencja pt. "Niska emisja - zagrożenia i wyzwania". Patronatu Honorowego wydarzeniu udzielili JM Rektor PCz. prof. Norbert Sczygiol, Polska Izba Ekologii, Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszyka oraz Poseł na Sejm RP Tomasz Jaskóła 

 

Konferencja spotkała się z szerokim zainteresowaniem uczestników, którzy licznie w liczbie przeszło 150 osób stawili się w obiekcie Wydziału Infrastruktury i Środowiska. 

 

Merytoryczne oraz wysokiej jakości prezentacje były podstawą do określenia jakie zagrożenia oraz wyzwania stoją obecnie przed nami jako społeczeństwem by z tym cywilizacyjnym problemem walczyć. 

 

Istotnym elementem tego wydarzenia jest nawiązanie współpracy z Biurem Poselskim Pana Posła na Sejm RP Tomasza Jaskóły, dzięki czemu wnioski z konferencji możemy przełożyć na konkretne propozycje zapisów legislacyjnych. Taka współpraca zaowocowała już złożonymi czterema interpelacjami poselskimi.

 

Galeria zdjęć

ostatnia aktualizacja: 2017-03-30 06:25:00 - wpis: Jurand Bień
Wycieczka do WIOŚ Częstochowa

15 marca 2017r. wraz ze studentami kierunku Inżynieria Środowiska, odwiedziliśmy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Częstochowie. Oglądaliśmy laboratoria, w których wykonywane są pomiary stanu środowiska, przede wszystkim w zakresie jakości powietrza atmosferycznego oraz wód powierzchniowych. O niełatwej i przynoszącej wiele wyzwań, ale również satysfakcjonującej pracy Inspektora Ochrony Środowiska opowiadał Pan Mariusz Ślęzański. Mieliśmy również możliwość zapoznania się z Ambulansem Pomiarowym Jakości Powietrza, który czekał na nas przy Inspektoracie.

 

ostatnia aktualizacja: 2017-03-24 01:55:00 - wpis: Rafał Rajczyk
Opracowanie: Bień Jurand, Jesionowski Andrzej, Lis Piotr